• Standardy Ochrony Małoletnich

• Zgodnie z obowiązującym prawem, dnia 18 kwietnia 2024 roku w naszej szkole zostały przyjęte Standardy Ochrony Małoletnich - można je znaleźć w zakładce Szkoła > Dokumenty szkolne.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z tym dokumentem.

• Rozstrzygnięcie konkursu o wodzie

• W dniu 10 kwietnia 2024 roku został rozstrzygnięty konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Wody. W konkursie brali udział uczniowie z klas 5-7. Zwycięzcą został Adrian Cisek przed Julią Baran i Oliwią Całka.

• Wyjazd do kina

• Przedłużając świętowanie Pierwszego Dnia Wiosny, 22 marca 2024 uczniowie wszystkich klas naszej szkoły byli na wycieczce w Rzeszowie. Celem było kino Helios w Galerii Rzeszów, w którym obejrzeliśmy polski film familijny pt. "Za duży na bajki 2". Po filmie tradycyjnie odwierdziliśmy "McDonald's".

• Powitanie wiosny w naszej szkole

• Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny nasza szkoła została pięknie przyozdobiona:

Dla uczniów klas 2-3 został zorganizowany konkurs recytatorski: dzieci - pięknie ubrane w motywy wiosenne - recytowały wiersze związane z tą najpiękniejszą porą roku:

Uczniowie starszych klas już tradycyjnie przyszli do szkoły bez plecaków:

Zorganizowany został dla nich też konkurs z okazji Światowego Dnia Wody:

• Żywa lekcja przyrody

• W dniu 22 lutego 2024 roku w naszej szkole odbyła się niezwykła lekcja przyrody: uczniowie mogli na żywo zobaczyć, a nawet dotknąć niektórych egzotycznych zwierząt. Były wśród nich owady, pajęczaki, płazy i gady.

• Warsztaty z robotyki i programowania

• W dniach 14-22 lutego 2024 roku w naszej szkole odbywały się zajęcia, podczas których uczniowie pod okiem nauczyciela budowali roboty SkriBot, następnie zapoznawali się z ich możliwościami, a na koniec tworzyli programy, które potem były wykonywane przez roboty.

• Zapraszamy do naszej szkoły

• Dokumenty niezbędne do przyjęcia dziecka do szkoły i przedszkola znajdują się na naszej stronie internetowej:

• W zakładce Szkoła znajduje się "Karta zapisu do klasy pierwszej".
            • W zakładce Przedszkole znajduje się "Wniosek o przyjęcie do przedszkola" oraz "Deklaracja woli kontynuowania uczęszczania do przedszkola".
          • Zima wcale nie jest zła

• Uczniowie klasy 2 i 3 na dzisiejszej lekcji wychowania fizycznego i zajęciach świetlicowych bawili się na śniegu. Humor wszystkim dopisywał. Nie ma to jak zabawy na świeżym powietrzu!

• Gminny Konkurs Nauk Przyrodniczych

• Dnia 23 listopada 2023 roku, w Szkole Podstawowej nr 1 w Rakszawie, odbył się Gminny Konkurs Nauk Przyrodniczych.

Wzięło w nim udział troje uczniów naszej szkoły:

- Julia Baran,

- Oliwia Całka,

- Adrian Cisek.

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą z takich dziedzin jak: matematyka, geografia, biologia i chemia.

• Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości

• ​​​​​​Tegoroczne obchody Święta Niepodległości miały wyjątkowo uroczysty charakter.

Dzieci przedszkolne i z młodszych klas szkoły pod okiem swoich wychowawców już od kilku dni przygotowywały się do tej uroczystyści wykonując prace plastyczne o tematyce patriotycznej, którymi została pięknie przyozdobiona nasza szkoła.​​

W czwartek uczniowie z klas 5 i 7 zaprezentowali przed całą szkołą część artystyczną poświęconą Świętu Niepodległości, a po niej odbył się quiz, w którym dzieci wykazały się niemałą wiedzą na temat naszego kraju.

W piątek punktualnie o godzinie 11:11 wzięliśmy udział w akcji "Cała Polska śpiewa hymn" i wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego.

W sobotę w naszej miejscowości obchodziliśmy gminne uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Rozpoczęliśmy je uroczystą Mszą Święta, po której dzieci z przedszkola i szkoły zaprezentowały okolicznościową część artystyczną. Następnie pod Krzyżem Wolności odbył się apel poległych oraz zostały złożone kwiaty i wieńce. Spod krzyża przeszliśmy w Marszu Niepodległości na teren szkoły, gdzie znajduje się kamień z tablicą upamiętniającą pochodzącego z Węglisk bohatera II wojny światowej Jana Barana, gdzie zostały złożone znicze.

Uroczystość zakończyła się charytatywnym kiermaszem, na którym można było zakupić wyroby lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich i tym samym wesprzeć zbiórkę dla potrzebującego pomocy Jakuba Giży.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia naszej uroczystości oraz tym, którzy wzięli w niej udział.

• Uroczystość Wszystkich Świętych – PAMIĘTAMY !

• Władysław Broniewski „Zaduszki”

W dniu Zaduszek, w czas jesieni,
            Odwiedzamy bliskich groby,
            Zapalamy zasmuceni
            Małe lampki – znak żałoby.

Światła cmentarz rozjaśniły,
            Że aż łuna bije w dali,
            Lecz i takie są mogiły,
            Gdzie nikt lampki nie zapali.

Nasza szkoła przyłączyła się do tegorocznej edycji projektu zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu. W ramach akcji przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili miejscowy cmentarz i zapalili znicze na grobie Jana Barana - miejscowego żołnierza, bohatera II wojny światowej.

PAMIETAMY”

Pamiętamy o nich, chociaż dawno odeszli stąd
            I dzięki naszej pamięci w naszych sercach żyją wciąż.
            Pozostali z nami duchem, zostawili to coś,
            Co sprawia, że kochamy Polskę, kochamy nasz dom”

• Dzień Edukacji Narodowej i podsumowanie Szkolnego Konkursu Tabliczki Mnożenia

• W dniu 13 października 2023 roku, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku jest to wydarzenie szczególne, gdyż mija dokładnie 250 lat od powołania Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji zorganizowany został uroczysty apel z udziałem wszystkich uczniów szkoły.

Jednocześnie, podczas tego apelu, został podsumowany Szkolny Konkurs Tabliczki Mnożenia. Najlepsi w tym roku okazali się:

1. Oliwia Całka

2. Adrian Cisek