15 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tegorocznej edycji Powiatowego Konkursu Papieskiego, który odbył się w Zespole Szkół w Medyni Głogowskiej. Konkurs poświęcony życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II zgromadził młodzież z całego powiatu, dając uczestnikom możliwość poszerzenia wiedzy oraz pokazania swoich umiejętności.Naszą szkołę w kategorii recytatorskiej reprezentowały Amelia z kl. IV i Oliwia z kl. VIII, natomiast Adrian i Milena z kl. VIII zmierzyli się z testem wiedzy o życiu i pontyfikacie papieża. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i mamy nadzieję, że udział w konkursie pozostanie dla nich inspirującym doświadczeniem!
Aktualności
Udział w V Powiatowym Konkursie Papieskim
Wyniki rodzinnego konkursu „Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna”
Na konkurs wpłynęły 24 prace. Wszystkie zostały bardzo starannie wykonane, z różnych materiałów. Dzieci oraz rodzice wykazali się dużą pomysłowością. Zamierzone cele konkursu zostały osiągnięte.
Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:
- I miejsce - Aleksandra Ch. – gr. Biedronki
- II miejsce - Michalina F.- gr. Biedronki, Emilia F.- gr. Motylki
- III miejsce Zuzanna K. - gr. Motylki, Tymon K. - gr. Motylki.
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienie. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Prace konkursowe zostały przekazane na kiermasz wielkanocny, podczas którego można było owe prace zakupić.
24
Wyjazd na spektakl "Rumcajs"
Dnia 10 kwietnia przedszkolaki z obu grup oraz uczniowie z kl. I oraz III wybrali się do MDK w Łańcucie na spektakl teatralny "Rumcajs".
Celem wycieczki było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą, wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji oraz doskonalenie zasad prawidłowego zachowania się w teatrze. Aktorzy w przyjazny sposób przedstawili przygodę znanego rozbójnika z lasu. Efekty specjalne, muzyka i gra aktorska wywarły wielkie wrażenie sprawiając, że dzieci uważnie zapamiętały koleje losu tytułowego bohatera.
8
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
2 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci - to święto jest doskonałą okazją, by przypomnieć, jak ważne są książki w życiu najmłodszych. Z tej okazji nasza szkoła włączyła się w obchody III Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci z EUROPE DIRECT Rzeszów. Przystanek – Polska! i wzięła udział w akcji czytania na głos uczennicom i uczniom fragmentów książek polskich autorek i autorów nagrodzonych w konkursach międzynarodowych, rozpoznawalnych na arenie międzynarodowej. Starsi uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentów książki Andrzeja Maleszki "Czerwone krzesło", podczas gdy młodsi poznali przygody "Kici, Koci" Anity Głowińskiej oraz "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyny Bednarek.
Niniejsza inicjatywa ma za cel ukazać literaturę jako sposób na zapoznanie się młodych ludzi z bogactwem kultury europejskiej oraz jako narzędzie służące wzmocnieniu pozycji jednostki, przyczyniając się do wyposażenia dzieci i młodzieży w odpowiedni zestaw umiejętności, aby poprzez czytanie mogli stawić czoło bieżącym wyzwaniom społecznym i osobistym.
6
Projekty i innowacje realizowane w oddziale przedszkolnym
W roku szkolnym 2024/2025 w grupie Biedronki zrealizowano szereg zadań w ramach Ogólnopolskiego Projektu "Zabawa Sztuką" oraz innowacji pedagogicznej "Maluch w świecie sztuki".
Poprzez różnorodne formy ekspresji - malowanie, lepienie, zabawy plastyczne i sensoryczne - dzieci nie tylko doskonaliły swoje umiejętności manualne, ale również świetnie się bawiły, uczyły współpracy i samodzielności
Innowacja plastyczna znacząco wsparła rozwój motoryki małej i sprawności palców. Zajęcia były dla dzieci źródłem wielu pozytywnych emocji i radości.
Dowiedz się więcej o realizacji innowacji pedagogicznej "Maluch w świecie sztuki"Zobacz galerię zdjęć związaną z innowacją
Kiermasz wielkanocny za nami!
W niedzielę 6 kwietnia pod kościołem w naszej miejscowości odbył się wyjątkowy kiermasz wielkanocny, który przyciągnął wielu mieszkańców. Mimo że pogoda była kapryśna, to atmosfera była pełna radości, serdeczności i świątecznego ducha. Podczas kiermaszu można było zakupić pięknie pisanki, stroiki, palmy wielkanocne oraz inne dekoracje. Nie zabrakło również swojskich smakołyków oraz pysznych, domowych ciast.
Rada Rodziców, grono pedagogiczne, pracownicy i uczniowie składają serdeczne podziękowania KGW Węgliska oraz wszystkim wspierającym nas wyrobami rękodzielniczymi czy ciastem za zaangażowanie w przygotowania do kiermaszu wielkanocnego i zakup produktów.
27
I miejsce - kolejny sukces Julii Baran w Olimpiadzie Zdrowia PCK
3 kwietnia 2025r. Julia Baran reprezentowała powiaty: łańcucki oraz przeworski w etapie wojewódzkim Olimpiady Zdrowia PCK. Nasza uczennica zajęła pierwsze miejsce i będzie reprezentować województwo podkarpackie w finale ogólnopolskim w kategorii szkół podstawowych. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali Julię w realizacji projektu „Twoje zdrowie w Twoich rękach”. Dziękujemy za wyrozumiałość, pomoc i zaangażowanie. Finał ogólnopolski odbędzie się w Łodzi, w dniach 23-25 maja. Gratulujemy i życzymy wytrwałości w przygotowaniach do finału.
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Zbliża się czas podejmowania decyzji o dalszej ścieżce kształcenia przez uczniów klas ósmych. Absolwenci mogą wybierać pomiędzy szkołą branżową, technikum oraz liceum. Podczas zajęć z doradztwa zawodowego uczniowie wykonywali test zainteresowań zawodowych, test inteligencji wielorakich oraz test 16 Personalities. Przed podejmowaniem ostatecznych decyzji dobrze byłoby przypomnieć sobie wyniki tych testów lub wykonać je ponownie.
W marcu gościliśmy w naszej szkole pana Mirosława Szląskiewicza z Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku, który wyjaśnił uczniom różnice między szkołami technicznymi a kształceniem ogólnym. Zachęcał też do zdobywania kwalifikacji, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Ósmoklasiści mieli też okazję zapoznać się z tajnikami zawodu architekta podczas spotkania z panią Martą Moullé-Gnyp, polsko- francuską architektką. Bardzo dziękujemy za spotkanie, które potwierdziło, że ciężka praca (nauka) się opłaca, zaś właściwe wyznaczenie celów przybliża ich realizację. Konfucjusz mawiał: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nigdy więcej w życiu nie będziesz musiał pracować.” Trzeba odkryć swoją pasję zawodową, by praca nie była trudem, tylko przyjemnością.
Zbliżające się terminy w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2025/2026:
13-15 maja 2025 r. egzaminy ósmoklasisty,
19.05.-13.06.2025r. składanie wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej,
19.05.- 30.05.2025r. składanie wniosków do oddziałów dwujęzycznych oraz oddziałów, do których wymagane są testy uzdolnień czy testy sprawnościowe,
27.06.2025 r. do 07.07.2025 r. uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty lub możliwość przeniesienia wniosku o przyjęcie do innej szkoły ponadpodstawowej lub zmiana kolejności wybranych szkół,
15.07.2025 r. podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.
W razie wątpliwości Szkoła Podstawowa w Węgliskach służy pomocą i wsparciem w procesie rekrutacyjnym.
Informacja
Zbiórka okularów nadal trwa!
Akademia Bezpiecznego Puchatka
Z radością informujemy, że nasza szkoła brała udział w realizacji projektu Akademia Bezpiecznego Puchatka. Jest to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w sześciu obszarach: w szkole, na drodze, w domu, w Internecie, w relacjach z rówieśnikami oraz podczas wypoczynku.
Sukces Aleksandry Baran
Uczennica IV klasy, Ola Baran, zajęła 3 miejsce w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Rodzina Ulmów z Markowej. Historia, która inspiruje”. Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Błogosławionej Rodziny Ulmów z Markowej. Serdecznie gratulujemy!
Wiosna, ach to ty!
Pierwszy Dzień Wiosny w szkole i przedszkolu to nie tylko okazja do zabawy, ale także do nauki i rozwoju w przyjaznej atmosferze. Juz od kilku dni dzieci i przedszkolaki wykonywały kolorowe dekoracje i prace o tematyce wiosennej. Wiosna to czas, kiedy natura budzi się do życia, dlatego nie zabrakło również rozmów o ochronie środowiska czy dbaniu o zieleń i i zwierzęta.
21 marca, w Pierwszy Dzień Wiosny, odbył się wyjątkowy konkurs recytatorski dla uczniów klas 1 i 3 pod tytułem "Wiosna w poezji dziecięcej". Dzieci wykazały się nie tylko świetną znajomością tekstów, ale również talentem aktorskim, dzięki czemu każda recytacja była prawdziwym artystycznym przeżyciem. Dopełnieniem konkursu była prezentacja wiosennych strojów, które przygotowali zarówno uczniowie, jak i ich rodzice. Dominowały pastelowe kolory, kwiatowe wzory i kreatywne dodatki, takie jak kwieciste wianki. Każdy z uczestników otrzymał upominki ufundowane przez organizatorki - p. Agnieszkę i p.Małgorzatę.
Dla przedszkolaków był to wyjątkowy dzień jeszcze z jednego powodu. Dzieci świętowały Dzień Kolorowej Skarpetki - przyszły w różnorodnych, barwnych skarpetkach, które stały się symbolem akceptacji i otwartości na różnorodność. Nauczyciele w przystępny sposób opowiedzieli dzieciom, dlaczego różne skarpetki stały się symbolem tego dnia i jak ważne jest, by akceptować i szanować każdego, bez względu na różnice. W ramach działań plastycznych, każdy przedszkolak mógł stworzyć własną "skarpetkową" pracę.
Pierwszy Dzień Wiosny w szkole i przedszkolu był więc nie tylko okazją do zabawy, ale także do nauki i rozwoju w przyjaznej atmosferze. Ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w pamięci jako chwila pełna kreatywności i wiosennej energii.
51
Pierwszy Dzień Wiosny w klasach starszych
21 marca w naszej szkole witaliśmy Panią Wiosnę. Uczniowie, zwyczajem lat ubiegłych, przyszli do szkoły bez plecaków, ale książki ze sobą przynieśli w najróżniejszych opakowaniach, a były to: walizki podróżne, pojemniki na ciasto, walizki na narzędzia, torebki, kask, a nawet kosiarka do trawy.
Uczniowie w tym dniu zmagali się również z zadaniami konkursowymi w ramach obchodów Światowego Dnia Wody. Zadania były przygotowane przez nauczycieli uczących różnych przedmiotów: języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, dlatego konkurs nabrał interdyscyplinarnego wymiaru. Uczniowie chętnie rozwiązywali rebusy, sprawdzali swoją spostrzegawczość wyszukując dwie identyczne śnieżynki, słuchali dźwięków związanych z wodą, rozpoznawali przysłowia, czytali tekst o wodzie w języku angielskim, a także rozwiązywali zadania matematyczne dotyczące ilości wody w organizmie człowieka. Wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:
I miejsce - Adrian i Damian, II miejsce - Kinga i Julia, III miejsce - Sandra i Milena.
Po rozgrywkach konkursowych uczniowie wraz z opiekunami udali się na spacer w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. Dzięki połączeniu edukacji z zabawą, obchody tego dnia nie tylko zwiększyły świadomość ekologiczną, ale także zintegrowały społeczność szkolną i dostarczyły wielu pozytywnych emocji.
6
Zapraszamy na kiermasz!
"Klikam z głową!" – trzeci i ostatni webinar o cyberbezpieczeństwie
19 marca 2025 r. odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu „Klikam z głową!”, którego tematem były manipulacje w mediach społecznościowych. Uczniowie poznali mechanizmy, które wpływają na nasze postrzeganie informacji w Internecie oraz nauczyli się, jak krytycznie oceniać treści pojawiające się w sieci.
Podczas webinaru omówiliśmy następujące zagadnienia:
🔹 Fake newsy – jak je rozpoznać i dlaczego są tak powszechne?
🔹 Clickbaity i manipulacyjne nagłówki – jak działają i jak się przed nimi bronić?
🔹 Deepfake – sztuka iluzji czy zagrożenie? – jak odróżnić fałszywe materiały od prawdziwych?
🔹 Influencerzy a manipulacja – czy zawsze możemy im ufać i jak rozpoznać ukrytą reklamę?
Dzięki zdobytej wiedzy uczniowie będą bardziej świadomi zagrożeń, jakie mogą napotkać w mediach społecznościowych, oraz nauczą się podejmować bardziej przemyślane decyzje w Internecie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w całym cyklu webinarów „Klikam z głową!” i mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do bezpieczniejszego korzystania z Internetu!
Trąbki w roli głównej
W poniedziałek, 17 marca 2025r. przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w audycji muzycznej. Tym razem muzycy ze szkoły Yamaha zaprezentowali trąbki: arabską, wentylową, skrzydłową. Zgromadzeni wysłuchali również brzmienia rogu myśliwskiego i trąbki kibica.
Wszyscy dobrze się bawili podczas tej muzycznej lekcji.
9
Święto Liczby Pi w naszej szkole!
14 marca to wyjątkowa data w kalendarzu matematyków – Dzień Liczby Pi! Z tej okazji uczniowie klas 4-8 wzięli udział w specjalnych zajęciach, podczas których poznawali tajniki tej słynnej stałej matematycznej.
Na początek obejrzeli film edukacyjny, który przybliżył im historię liczby Pi, jej zastosowanie oraz różne sposoby jej przybliżania na przestrzeni wieków. Nie zabrakło też ciekawostek, takich jak tworzenie Pi-ematów, czy piosenki po angielsku ułatwiającej zapamiętanie pierwszych 100 cyfr tej liczby.
Po seansie uczniowie rozwiązywali karty pracy, sprawdzające, jak dobrze zrozumieli przedstawione informacje. Młodsi uczestnicy próbowali swoich sił w tworzeniu własnych Pi-ematów, czyli wierszy, w których liczba liter w kolejnych słowach odpowiada kolejnym cyfrom liczby Pi.
Nie mogło zabraknąć także eksperymentów matematycznych! Mierzyliśmy obwody i średnice różnych okrągłych przedmiotów, aby sprawdzić, czy iloraz tych wartości rzeczywiście daje wynik zbliżony do liczby Pi. Jak się okazało – matematyka nie kłamie!
Dzień Liczby Pi był świetną okazją do nauki w nieco inny sposób – poprzez zabawę i eksperymenty. Już nie możemy się doczekać kolejnych matematycznych wyzwań!
7
ZUMBA - zajęcia pokazowe
14 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach pokazowych Zumby prowadzonych przez panią Monikę Świder. Była to wspaniała okazja, aby spróbować swoich sił w energetycznym tańcu, który łączy w sobie elementy fitnessu i dobrej zabawy. Zumba to nie tylko ruch, ale także ogromna dawka pozytywnej energii i radości. Każdy uczestnik miał możliwość spróbować czegoś nowego i świetnie się przy tym bawić. Radość i pozytywna atmosfera towarzyszyły nam przez całe zajęcia. Wspólnie pokazaliśmy, że aktywność fizyczna może być świetną zabawą!
Dziękujemy pani instruktorce za inspirujące i pełne pasji zajęcia. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka okazja w naszej szkole!
2
"Miód - złoto natury"
Kolejne działanie w ramach projektu TWOJE ZDROWIE W TWOICH RĘKACH to prezentacja dla uczniów opracowana przez Julię Baran na temat miodu. Julia przypomniała, że miód często nazywany „płynnym złotem natury”, jest jednym z najstarszych i najbardziej wartościowych produktów spożywczych. Jego historia sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był wykorzystywany nie tylko jako słodzik, ale także jako lek i środek pielęgnacyjny. W swoim wystąpieniu uczennica poruszyła takie zagadnienia jak proces powstawania miodu, jego rodzaje czy zastosowanie i właściwości zdrowotne. Pamiętajmy, że miód to naturalny skarb, który warto włączyć do swojej codziennej diety.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji przygotowanej przez Julię: link
Archiwum Aktualności