• Swobodne zabawy dzieci i zajęcia zorganizowane

Podstawową formą aktywności dziecka w przedszkolu jest zabawa.

Zabawa uczy, wychowuje, rozbudza określony stosunek do otoczenia społecznego, daje możliwości zdobycia doświadczenia i wiadomości, pobudza do komunikowania się, myślenia i twórczości oraz jest źródłem wielu przeżyć i radości. Zabawy dzieci są bardzo różnorodne, dlatego klasyfikuje się je według rozmaitych kryteriów.
          W zależności od poziomu własnej aktywności dziecka wyróżniamy zabawy:
          • Swobodne – podejmowane z inicjatywy dziecka.
          • Kierowane przez nauczyciela.
          Natomiast biorąc pod uwagę liczbę dzieci uczestniczących w zabawie wyodrębniamy zabawy:
          • Indywidualne
          • Grupowe

W praktyce przedszkola napotyka się różne rodzaje klasyfikacji zabaw według ich treści, różna też jest ich terminologia. Najczęściej powtarzające się rodzaje zabaw to:
          1. Zabawy manipulacyjne
          2. Zabawy konstrukcyjne
          3. Zabawy tematyczne
          4. Zabawy dydaktyczne
          5. Zabawy ruchowe

Zajęcia

Zajęcia w przedszkolu realizowane są zgodnie z wymaganiami znajdującymi się w podstawie programowej wychowania przedszkolnego. Przyjęty wyżej podział na rodzaje zajęć nie oznacza, że w zajęciach występuje tylko i wyłącznie dany rodzaj aktywności dziecka. Chociaż jest ona dominująca z uwagi na zaplanowane cele edukacyjne, które chcemy osiągnąć na tym zajęciu. Każde zajęcie jest jednak tak zorganizowane, by uczenie się dziecka było oparte na działaniu, przeżywaniu, samodzielnym poszukiwaniu rozwiązań i przyswajaniu określonej wiedzy w sposób wielozmysłowy.

Zobacz zdjęcia w galerii